niedziela, 1 kwietnia 2018

Projektowanie reklamy zewnętrznej - szyldy, billboardy, tablica reklamowe


Projektowanie reklamy: szyldy, billboardy

Projektowanie reklamy zewnętrznej jak szyldy, lub billboardy najlepiej powierzyć agencji reklamowej, lub grafikowi posiadającemu doświadczenie w tej specyficznej dziedzinie reklamy.


W zasadzie głównym celem reklamy jest zysk.

Korzyści muszą być zrównoważone. Zysk producenta, czy organizatora musi mieć pokrycie w korzyści odbiorcy, klienta.

Szyldy, tablice reklamowe, billboardy są jednym z wielu rodzajów nośników informacji. Jednak nie mają wszechstronnego zastosowania, posiadają zaś wiele ograniczeń spowodowanych charakterem ekspozycji.

Rolą odpowiednio zagospodarowanej powierzchni reklamowej, a więc szyldu, tablicy reklamowej jest czytelne i atrakcyjne przekazanie oferty reklamowej.

Oferta może promować firmę, jej markę, ale też produkty, promocje, wydarzenia marketingowe, itp.

Inwestor, sponsor, czyli nadawca treści reklamowej za pomocą dostępnych mu środków decyduje się na wprowadzenie do obiegu publicznego informacji, która w pewnym momencie przestaje być kontrolowana. Autorzy reklamy, czyli grafiki wykonanej na szyldy, bezpośrednio po emisji takiej reklamy, przestają mieć realny wpływ na jej odbiór przez publiczność. Dotyczy to również efektów.

Ideałem dobrze przygotowanego przekazu reklamowego jest uzyskanie efektu akceptacji i zadowolenia wszystkich stron związanych z ekspozycją.

Istotne jest, aby nie tylko reklamodawca wraz z docelowym odbiorcą osiągnęli maksymalne korzyści. Mimowolni obserwatorzy, czyli osoby trzecie w żaden sposób nie zainteresowane promocją reklamową, nie powinni być nadmiernie zaabsorbowani reklamą. Szyldy reklamowe nie są szczególnie oczekiwanym elementem krajobrazu.

Za dobrą reklame można uznać taką formę promocji, która oddziaływuje w sposób niemal niezauważalny, a spełnia swoją rolę. Dzięki temu, że nie drażni postronnej publiczności, zapobiega zniechęceniu potencjalnych klientów, w zamian może zdobywać coraz szersze audytorium.

Projektowanie każdej reklamy zależy przede wszystkim od koncepcji autorskiej.

Projektowanie reklamy zewnętrznej, szyldu, billboardu, czy plakatu reklamowego powinno rozpocząć się od określenia celu, priorytetów, a również możliwości.

Projektowanie wzoru graficznego do wykonania na jednej tablicy reklamowej, nie powinno być tożsame z kapmanią realizowaną na wielu obiektach.
Wzór powinien być w miarę uniwersalny, a wykonany na podstawie wywiadu w terenie.

Dobry designer, projektant grafiki reklamowej powinien być na bieżąco z trendami, technologiami, a nawet z psychologią.

Większość firm w początkowej fazie opracowuje brief, swoisty konspekt z wytycznymi uwzględniającymi cel, sugestie i warunki realizacji.


Screenshot Reklamy Arek Pins

Bardzo skutecznym narzędziem projektanta jest obserwacja konkurencji. Inspiracje czerpane z najlepszych wzorów, ciekawe pomysły, oraz twórczość uznanych projektantów mogą uczynić realizowany projekt tylko lepszym.


Author: Graphicriver.net via: galerie-inspiracje

Pomóc może również szerokie opiniowanie, uzyskane zarówno od laików, jak branżowych specjalistów. Szyldy reklamowe oglądane są przecież przez różnych odbiorców.

Zawsze zaś należy pamiętać, że grafika jest kojarzona z nadawcą. Treść i forma reklamy są poniekąd rodzajem wizytówki.

To co bawi, szokuje, a więc jest w pewien sposób dynamiczne i agresywne - zazwyczaj jest bardzo komunikatywne. Nie zawsze taka forma reklamy jest właściwa dla kampanii reklamowej, lub budowania wizerunku firmy.

Nasza firma reklamowa wykonuje reklamy od 1988 roku i nie oznacza to, że wykonujemy perfekcyjne reklamy. Przyczyną jest konieczność dostosowania do wielu ograniczeń. Zarówno inwestorzy, jak też nasza agencja, jesteśmy zmuszeni do wielu modyfikacji spowodowanych zmiennymi warunkami.

Kompromis jest sztuką dostosowania się do realnych możliwości.

Tak jak w sztuce główną rolę gra talent i swoboda twórcza, tak w projektowaniu graficznym najważniejszym elementem jest umiejętnie, skutecznie zrealizowany kompromis.


Wiemy jak wykonać dobry projekt graficzny. Zapraszamy.

4 komentarze:

 1. Bardzo interesujący artykuł!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzięki @Frostweb :)
   Swoją drogą bardzo fajna strona, a propozycja też ciekawa "WSPÓŁPRACA Z AGENCJAMI"

   Usuń
 2. www.pmrybnik.pl – gwarantuje usługi najwyższej klasy! Warto im zaufać, jeśli chodzi o wykonanie projektu graficznego.

  OdpowiedzUsuń
 3. Arku, popełniłeś bardzo ciekawy wpis - dzięki! Masz sporo racji ze zlecaniem pracy nad projektem profesjonalistom, a warto to propagować, bo mam wrażenie, że firmy często na tym oszczędzają ;) Banery reklamowe mają szansę naprawdę zadziałać, jeśli będą stworzone przez osobę, która zna się na tym co robi ;) Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń