sobota, 1 września 2018

Okleić samochód - jak, gdzie i za ile

Okleić samochód - jak, gdzie i za ile ?


Okleić samochód to nie sztuka, ale trudno jest odpowiedzieć na pytanie gdzie okleić samochód i za ile pieniędzy.
Najpierw należy zanalizować przyczyny decyzji, tj. skąd taki pomysł aby wogóle oklejać samochód.
Powody mogą być różne, wręcz prozaiczne np. taki, że stan karoserii nie jest już najlepszy.

Wielu ludzi sądzi, że taniej będzie okleić samochód niż oddać do lakiernika. Sporo jest takich, którzy za pomocą folii samoprzylepnej usiłują łatać ubytki.
Niestety zmiana koloru auta, czyli oklejenie samochodu folią samoprzylepną wcale nie jest tańsze niż standardowe lakierowanie.
Także dużym błędem jest oklejanie ubytków folią, a szczególnie tych niezabezpieczonych podkładem antykorozyjnym.

Co jest więc dobrym powodem do oklejenia samochodu ?
Uzasadnionym powodem oklejenia samochodu jest na pewno poczucie estetyki i własnej odrębności.
Tak jak to dzieje się w modzie np. odzieżowej, architekturze itp., również motoryzacja jest polem do interakcji na wyższym poziomie konsumpcji.

Można osiągnąć dużą przyjemność z planowania szczegółow dekoracji własnego auta, a następnie cieszyć się estetycznym, indywidualnym efektem realizacji.


Można okleić samochód do użytku prywatnego, ale też znacznym udziałem na rynku motoryzacji jest tabor firmowy.
Tabor firmowy nie jest oczywiście rozumiany wyłącznie jako samochody dostawcze, cięzarowe i autobusy. Gros transportu w użytku firmowym to samochody osobowe.

Firmowe samochody osobowe, dostawcze i inne pozostałe pojazdy w użytku firmy są zazwyczaj traktowane inaczej niż samochody używane do celów prywatnych.
Inne są powody właściciela, który podejmuje decyduje się aby okleić samochód do użytku firmowego.

Najczęściej decyzja o oklejaniu samochodu jest spowodowana logiczną potrzebą promocji firmy poprzez eksponowanie brandingu firmowego, lub choćby standardowym przekazem reklamowym.

Jak okleić samochód

Odpowiedź na pytanie jak okleić samochód musi być poprzedzona ważną informacją technologiczną dotyczącą rodzaju wykonywanej usługi.
Potoczne i dość ogólne określenie: oklejenie samochodu - może wiązać się z wykorzystaniem odmiennych surowców, oraz techniki wykonania.

Często spotykana jest zwykła zmiana koloru auta, na inny kolor, lub z inną strukturą powierzchni niż kolor fabryczny karoserii.
Do takiej usługi wykorzystujemy folie samoprzylepne barwione w masie, dostępne w ograniczonej gamie kolorystycznej.

Oczywiście wiodące firmy produkujące folie samoprzylepne do oklejania samochodów, jak np. firma ORACAL, 3M, Arlon, Avery, prześcigają się w oferowaniu nowości.

Również z folii barwionej w masie wykonuje się zdobienia, oraz napisy wycięte ploterem i naklejone bezpośrednio na oryginalny lakier karoserii samochodowej.

Innym sposobem uzyskania folii do oklejenia samochodu jest barwne drukowanie na białej samochodowej folii samoprzylepnej, z dodatkoą aplikacją laminatu zabezpieczającego.
W ten sposób można okleić samochód w kolorze niejednolitym, we wzory, oraz już nadrukowanymi napisami.

Często stosowanym sposobem na oklejenie dekoracyjne, lub reklamowe wyklejenie samochodu jest zastosowanie techniki łączonej.
Polega ona na oklejeniu samochodu w całości, lub części folią barwioną w masie, oraz dodatkowym naklejeniu wzorów, lub napisów wyciętych ploterem tnącym z innej samoprzylepnej folii litej.


Source: oklejenie samochodu reklamą firmową

Podczas planowania należy pamiętać, że mniej popularne folie samoprzylepne nie są dostępne " od ręki ", a zakup wiąże się najczęsciej z koniecznością zapłaty za całe opakowanie, bez względu na zużytą lość.
Folia do zmiany koloru auta sprzedawana jest dosc rzadko na metry bieżące, wobec tego decyzja o oklejeniu samochodu folią zadrukowaną ploterem wydaje się bardziej atrakcyjna.

Jak okleić samochód mając już pomysł, lub co gorsza nie mając żadnej koncepcji, tylko wstępny zamiar ?

Pewnym rozwiązaniem jest opinia znajomych, lub zapytanie na portalach społecznościowych. Można też zagłębić się w lekturę specjalistyczną.

Jednak najbardziej precyzyjnej odpowiedzi, w oparciu o indywidualną ocenę zamiaru realizacji, udzieli wyspecjalizowany grafik współpracujący z firmą, która okleja samochody.
Wiele agencji reklamowych oferuje jednocześnie usługi designerskie z możliwością realizacji produkcyjnej i montażowej zamówionej usługi.

Ile kosztuje oklejenie samochodu

Ile kosztuje oklejenie samochodu dowiedzieć się można dopiero po otrzymaniu rzeczowej oferty, która wynika z bieżących cen hurtowych surowca i skalkulowania innych indywidualnych czynników realizacji.
Często wykonanie dokładnej kalkulacji nie jest możliwe bez wykonania projektu graficznego. Wówczas należy brać pod uwagę wstępną cenę szacunkową.

Trzeba mieć na uwadze, że z wyjątkiem zmiany koloru auta w jednolitym kolorze, każda inna usługa oklejenia samochodu wymaga projektu i wizualizacji.

Projekty często są korygowane, a na ich podstawie przygotowuje się pliki cyfrowe do produkcji elementów, które będą użyte do oklejenia samochodu.
Dopiero po właściwym przygotowaniu samochodu do oklejania może nastąpić aplikacja folii samoprzylepnej.

Samochód powinien mieć usunięte wszelkie zabrudzenia i kosmetyki zabezpieczające, a uszkodzone elementy powinny być uprzednio naprawione.
Jeśli standard usługi obejmuje oklejenie samochodu wraz z ukrytymi optycznie elementami, to przed oklejeniem należy wymontować szyby, wyjąć lampy i możliwie zdemontować inne części.
Zwykły standard zaklada estetyczne wykonanie aplikacji " na ostro ", bez konieczności demontażu części karoserii.
Różnica w cenie wymienionego zakresu usługi jest duża i zawsze indywidualnie określona.

Alternatywą jest samodzielne oklejanie, choćby części samochodu, foliami zakupionymi w agencji reklamowej.
( Odradzamy zakup na chińskich portalach sprzedażowych, opierając się na doświadczeniu naszych klientów )

Wyklejanie grafiki reklamowej, lub naklejanie napisów przy użyciu przygotowanych odpowiednio materiałów wysokiej jakości,
oraz z pomoca filmów instruktażowych nie jest wcale takie trudne.
Jednak okleić samochód w całości bez nacięć i widocznych pęcherzy powietrza jest raczej nierealne.

Zapraszamy na naszą stronę do obejrzenia jak się prezentuje wykonana przez nas reklama na samochód >>

Źródła materiałów ykorzystanych w artykule:

• grafika nr 1 - dzięki uprzejmości Sergio La Grasta - Graphic Designer, Web Designer, Vehicle Wrap Designer via www.essellegi.com

• grafiki od nr 2 do 5 - opracowanie własne via www.99designs.com - popularny portal zrzeszający projektantów graficznych online

• fotografia nr 6, nr 7 - dzięki uprzejmości Alexander - Photography, graphic design, cars via @Alex_yusipov on Twitter

• fotografia nr 8, nr 9 - praca własna via www.reklamy-arek.pl

---
Opis strony blogu na potrzeby wyszukiwania:

Czym okleić samochód - jak, gdzie i za ile ? Ile kosztuje oklejenie samochodu. Jak okleić samochód. Odpowiedzi na pytania o wykonanie reklamy na samochodach i oklejaniu samochodu firmowego, lub dekoracji auta użytku prywatnego

8 komentarzy:

 1. Formy reklamy stają się coraz bardziej kreatywne. Kiedyś na samochody naklejany były proste wzory, teraz stało się to prawdziwą sztuką. Niektóre są bardzo ładne. Interesujący wpis, czekam na kolejne :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Jak dla mnie w obecnych czasach jedna najskuteczniejszym medium reklamy jest internet. Istnieją agencje, które potrafią poprawić takie czynniki jak usability stron www, cały UX czy tez to jak wysoko nasza strona wyświetla się w Google

  OdpowiedzUsuń
 3. To u nas w firmie koniecznie przydarzą się jakieś banery i zastanawialiśmy się, w jaki sposób umieścić je przed firmą lub na jakiś tragach. Na szczęście problem się rozwiązał, ponieważ firma https://adlove.pl/pl/stojaki-banerowe-140/ która wykonuje dla nas banery ma również stojaki na nie.

  OdpowiedzUsuń
 4. Naprawdę świetnie napisane. Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń